Hernija diska, kako jo prepoznati?

 

Verjetno ste že slišali koga, ki je rekel, da ima hernijo diska. A kaj je hernija? Hernija diska je poškodba medvretenčne ploščice, ki navadno nastane zaradi preobremenitve (dela) hrbtenice. To stanje se lahko pojavi kjerkoli vzdolž hrbtenice, a najpogostejša je v ledvenem predelu, saj so tam največje obremenitve diskov. Hernija diskov je eden od pogostejših vzrokov za bolečine v križu, ki pogosto potuje tudi v nogo. Bolečine so ob herniji diska lahko zelo hude, a ob ustrezni terapiji lahko izginejo že v nekaj tednih. Sicer pa se hernija diska najpogosteje pojavlja v obdobju med 25. in 45. letom.

Hernija diska – kako pride do tega stanja?
Medvretenčni diski so neoživčene strukture, zato je njihovo obnavljanje počasno. V času življenja lahko pride do degenerativnih sprememb in mikrotravm, ki se kažejo kot zmanjšana hidracija želatinaste sredice ali majhne razpoke vezivnega obroča. Skozi te razpoke lahko začne uhajati želatinozna sredica in medvretenčna ploščica se posledično izboči – nastane hernija diska, ki lahko pritisne na hrbtenjačo, kar povzroči bolečino.

Hernija diska – vzroki za nastanek
Običajno nastane zaradi naravnih, s starostjo povezanih degenerativnih sprememb. Diski so manj prožni in zato bolj nagnjeni k herniaciji. Hernijo lahko povzroči tudi nenaden gib (dvigovanje težkih bremen), ali poškodba hrbtenice ob padcu, ki preobremeni disk. Sicer pa med dejavnike tveganja spadajo prekomerna telesna teža, telesna konstitucija (visoki in suhi posamezniki), nepravilno dvigovanje težkih bremen, ponavljajoče se aktivnosti, ki bremenijo hrbtenico, sedeč življenjski slog, telesna neaktivnost, kajenje …

Hernija diska – simptomi
Simptomi hernije diska se razlikujejo od posameznika do posameznika, predvsem je odvisno od tega, kje in v kakšni meri je do hernije prišlo. Če izbočen disk ne pritisne na živec, bo pacient čutil le blago bolečino v hrbtu ali pa je sploh ne bo čutil. Če pa pride do pritiska na živčne strukture, pacient čuti hujšo bolečino v hrbtu, otopelost in mravljinčenje.