Verjetno ste že vsi kdaj slišali za probiotike, ki se v naši prehrani vse pogosteje uporabljajo. Največkrat gre za žive mikroorganizme, ki prinašajo veliko pozitivnih zdravstvenih učinkov, predvsem pa uravnavajo našo črevesno floro. Zato so probiotiki nekakšne mirovne sile našega črevesja, brez katerih bi hitro nastale zdravstvene težave.
Danes, ko je veliko govora o zdravi in uravnoteženi prehrani, ne moremo tudi mimo probiotikov. Ker se v telesu ne shranjujejo za vedno, je nujno, da poskrbimo za njihovo redno uživanje. To so lahko naravni probiotiki ali pa tisti, ki jih najdemo v obliki tablet ali prahu.
S probiotiki pomagamo uravnavati slabo prebavo
Z učinkom delovanja probiotikov se danes ukvarjajo številne raziskave. Do sedaj pa je znano, da so to živi mikroorganizmi – koristne bakterije, ki imajo v naših prebavilih pomembno vlogo. Verjetno veste, da je v našem črevesju približno 38 bilijonov živih bakterij, ki pa niso vse nevarne. Probiotiki delujejo predvsem v zadnji fazi prebave tako, da s presnovo ustvarjajo pogoje, ki preprečujejo razmnoževanje slabih bakterij.
Prav od ravnovesja med škodljivimi in koristnimi bakterijami pa je odvisno, kako bodo delovala naša prebavila in posledično tudi, kakšno bo naše počutje. Prvi znak porušenega ravnovesja je zagotovo slaba prebava, ki se odraža v napihnjenosti, zaprtju, driski in vetrovih. V takšnih primerih so probiotiki tisti, na katere je potrebno resno misliti kot odlično sredstvo za uravnavanje naše prebave.
Poskrbite za redno uživanje probiotikov
Predno se opazi učinek delovanja probiotikov, jih je potrebno redno uživati vsaj 5 dni. V primeru večjih težav z zdravjem pa je priporočljivo, da jih uživamo približno 12 tednov. Probiotiki se nahajajo v nekaterih živilih, ki jih vsakodnevno uživamo v naši prehrani. Med njimi so razni jogurti, kefir, kislo zelje, vložene kumarice in nekatere vrste sira.
Poleg tega je priporočljivo tudi uživanje nekaterih ogljikovih hidratov, saj je znano, da so probiotiki neprebavljive sestavine hrane rastlinskega izvora. To pomeni, da jih najdemo tudi v korenini cikorije, polenti, ovsenih kosmičih, ječmenu in še kje. Ker je na trgu tudi veliko probiotičnih prehranskih dodatkov, je pomembno, da se dobro pozanimate o njihovi sestavi in pri tem upoštevate priložena navodila.