Peskanje je čiščenje umazane površine. Najboljša metoda je za odstranjevanje raznih nanosov barve in lahko, za odstranitev korozije, za čiščenje in utrjevanje površin in za doseganje različnih dekorativnih efektov, na raznih kovinah, plastikah, na lesu ali steklu.
Najpogosteje se peskanje uporablja v gradbeni industriji, kovinski industriji, orodjarstvu in pri vzdrževanju tehnoloških procesov v vseh vejah industrije. Peskanje je tehnološki postopek, pri katerem pesek pod visokim pritiskom izstrelimo na površino predmeta. Najpogosteje se uporablja pesek, ki je lahko kamenčev ali keramičen, lahko so pa tudi kakšni drugi materiali, kot naprimer bakrova žlidra, jeklene kroglice ali soda. Je idealen postopek za odstranjevanje starih premazov na površinah.
Poznamo več vrst peskanja:
Injektorsko peskanje je način pri katerem se ustvarja podtlak v peskalni šobi. Ta pa vleče snov v peskalno pištolo. Uporabljamo ga za majhne predmete, steklene kroglice, plastični granulati…
Tlačno peskanje je zelo učinkovito in ga zato uporabljamo za obdelavo masivnih predmetov in koradiranih površin. Uporablja se tudi za utrjevanje površin.
Način turbinskega peskanja zahteva izjemen pritisk, ki snov izstreli s silovito hitrostjo. Namenjeno je grobim obdelavam in porabi veliko električne energije, ker ima turbino.
Način peskanja s suhim ledom je ena izmed najnovejših tehnik, ki postaja vedno bolj priznana in uporabljena zaradi pozitivnih lastnosti. Suhi led je za okolje neškodljiv in se razgradi. Uporablja se ga na zelo občutljivih industrijskih strojih ali drugih občutljivih površinah, ker ima zelo majhen vpliv na peskano površino.
Svoje orodje ali stroje za peskanje si lahko naročite na spletni strani http://ferroecoblast.com/sl/. Imajo raznovrstne ponudbe. Ko peskate si morate prostor zelo dobro zaščititi in sebe tudi zato, ker je to zelo nevarno delo za neizkušenega ali slabo poučenega delavca