Veste, kaj so probiotiki in za kaj vse so lahko koristni? Pojdimo lepo po vrsti. Probiotike lahko imenujemo tudi probiotične bakterije. Po definiciji so to vsi živi mikroorganizmi, torej bakterije in kvasovke, ki imajo, če so seveda zaužiti v zadostni meri, zelo ugoden vpliv na zdravje gostitelja. Sicer pa večina med nami navadno ob besedi bakterija najprej pomisli na nekaj, kar povzroča bolezen.
V resnici je naše telo polno bakterij, tako slabih kot seveda tudi dobrih. Probiotiki so koristne bakterije, ki učinkovito vzdržujejo naše črevesje zdravo. V človeškem telesu so naravno prisotni, najdemo jih v prebavnem traktu. Prav tako pa so prisotni v hrani pa tudi v različnih prehranskih dopolnilih. Preprečujejo rast slabih bakterij, omogočajo dobro prebavo, poskrbijo za učinkovito odstranjevanje toksinov iz telesa, posledično pa okrepijo naš imunski sistem.
Človeški prebavni trakt vsebuje približno 400 različnih probiotičnih bakterij
Pogosto vprašanje je, kako probiotiki sploh delujejo. Naš prebavni trakt v povprečju vsebuje nekje okoli 400 različnih tipov probiotikov. Prav vsaka vrsta pa ima specifično delovanje in za vsako posebej se izvajajo študije. Na podlagi študij pa se nato določi tudi način delovanja, nenazadnje tudi učinkovitost.
Bistveno pa je seveda vzdrževanje večjega števila dobrih bakterij ter nizkega števila slabih, če seveda želimo ostati zdravi. V telo se probiotiki lahko vnašajo tudi s primerno izbiro hrane ali pa prehranskih dopolnil.
Izbira ustreznega probiotika
Če se boste odločili probiotike v svoje telo vnesti s pomočjo prehranskega dopolnila, je vsekakor ključno to, da izberete dovolj kakovosten izdelek s preverjenim delovanjem. Probiotiki se na sploh lahko uživajo v obliki kapsul ali pa prahu. Prav tako obstajajo tudi takšni, ki so v obliki tekočine. Za slednje velja, da niso tako zelo učinkoviti, ker so v tekočem okolju precej nestabilni in je zato njihov vnos v resnici precej pod vprašajem.
Podatki, ki jih morate obvezno preveriti na embalaži, morajo vsebovati podatek o rodu, vrsti, sevu bakterije, številčnost bakterije v eni kapsuli, nenazadnje tudi jasna navodila za uporabo v ustreznem jeziku.
Terapija s probiotiki se praviloma izvaja najmanj dva meseca. Na dan je treba pojesti vsaj od ena do tri milijarde probiotičnih bakterij.